خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

اصول روزه داری: ورم معده (التهاب معده یا گاستریت) و معده عصبی

اصول روزه داری: ورم معده (التهاب معده یا گاستریت) و معده عصبی

روزه و ورم معده یا گاستریت یا التهاب معده

 

در این بیماران روزه ممنوعیتی ندارد و توصیه های تغذیه ای و درمان های دارویی بر حسب نیاز در حین روزه داری کفایت می کند. در صورت تشدید علائم گوارشی بیمار علیرغم مصرف دارو، توصیه می شود روزه نگیرد و می تواند روزه را به زمان بهبودی با درمان های آتی موکول کند.

رژیم غذایی در ایام روزه داری بسیار اهمیت دارد. در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب درماه مبارک رمضان، ممکن است عوارضی مانند خشکی دهان، آروغ زدن، نفخ شکم، احساس درد یا سنگینی شکم، سوزش سر دل، تهوع، یبوست و تغییرات اشتها دیده شود.

وعده سحری نباید شامل غذاهای حجیم و پرچرب باشد زیرا باعث می شود تخلیه معده کمتر صورت پذیرد که به دنبال آن باعث برگشت اسید معده به مری (ریفلاکس)، بروز سوء هاضمه و اشکال در حرکات روده خواهد شد.

در وعده افطار نباید حجم زیادی از مواد غذایی مصرف شود و بهتر است افطار در دو نوبت به فاصله یکی دو ساعت صورت گیرد یعنی موقع اذان مقدار کمی غذای سبک مصرف و غذای اصلی یکی دو ساعت بعد استفاده شود.

در ماه رمضان نبایستی جبران نخوردن غذا در طول روز را در شب بکنند! چون در اینصورت هم اثرات مفید روزه از بین میر ود و هم موجب تشدید بیماری های مختلف بخصوص بیماری های گوارشی می شود. سفارش می کنم بیماران عزیز به توصیه های متخصص تغذیه مرکز سروش سلامت در همین سایت مراجعه کنند.

 

 

 

            منبع: دکتر حجت الله رحیمی، فوق تخصص گوارش و کبد