خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

زرد چوبه جایگزینی قدرتمند برای برخی داروهای پر استفاده

زرد چوبه جایگزینی قدرتمند برای برخی داروهای پر استفاده

.

 

زرد چوبه یکی از قدرتمندترین گیاه های دارویی شناخته شده در مبارزه با بیماری ها و  متوقف کردن روند پیشرفت و درمان آن هاست. بیش از ده هزار مقاله علمی در خصوص خواص شفابخش این گیاه دارویی منتشر شده است. شهرت این گیاه دارویی به خصوص به علت دارا بودن ترکیبی شفا بخش با عنوان کورکومین می باشد.
در کل طول تاریخ پزشکی به خصوص در حیطه گیاه های دارویی زرد چوبه بیشتر از سایر گیاهان مورد توجه بوده. بعد از زردچوبه به ترتیب خواص درمانی سیر، دارچین، جینسینگ، زنجبیل و خار مریم به وفور مورد مطالعه قرار گرفته است.
در یک تحقیق از بررسی حدود 6000 مقاله علمی مشخص شد خواص زرد چوبه با خواص برخی داروهای شیمیایی پر استفاه برابری می کند. داروهایی که بر اساس این تحقیق علمی، زردچوبه جایگزین آن ها می باشد به ترتیب زیر می باشند:


1. آتورواستاتین:  دارویی برای کنترل کلسترول
2.کورتیکواستروئیدها: داروهای استروئیدی
3.پروزاک/ فلوکستین و ایمی پرامین: داروهای ضد افسردگی
4. آسپرین: رقیق کننده خون
5.داروهای ضد التهاب: طبق تحقیقات اثبات شده که کورکومین موجود در زرد چوبه جایگزینی برای داروهای آسپرین، ایپوبروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک، ایندومتاسین، فنیل بوتازون، سولینداک، دگزامتازون، تاموکسیفن و سلکوکسیب در حیطه داروهای ضد التهابی و ضد تکثیری در برابر سلول های سرطانی محسوب می شود.
6.اکساپلاتین: یکی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی
7.متفورمین: دارویی برای کنترل دیابت

 

نکته قابل ذکر این است که اکثر تحقیقات صورت گرفته در این خصوص بر روی نمونه های حیوانی بوده اند و نمونه های انسانی شرکت کننده در چنین تحقیقاتی کم بوده اند. نتایج آزمایش روی نمونه های حیوانی کاملاً مثبت و قابل اتکاء بوده است اما نتایج روی انسان به علت کم بودن نمونه ها، احتیاج به بررسی های بیشتری دارد. با این حال نمی توان خواص درمانی شگفت انگیز زرد چوبه را صد در صد انکار کرد.
برای بهره مند شدن از خواص شگفت انگیز زرد چوبه توصیه می شود این ادویه را به صورت مداوم و در طولانی مدت همراه غذاهای خود به کار ببرید. مصرف ناگهانی و خودسرانه مقادیر بالای این ادویه با اهداف درمانی و بدون مشورت پزشک به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا مصرف بیش از حد زردچوبه عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

 

 

خواص ضد سرطانی زردچوبه:
خواص ضد سرطانی زردچوبه در حیوانات به وفور در محیط آزمایشگاه مورد مطالعه قرار گرفته است و نتایج بسیار رضایتمند بوده اند اما در خصوص نمونه های انسانی تحقیقات کم تری صورت گرفته است و برای اعدای صد در صد در خصوص خواص ضد سرطانی زرد چوبه روی انسان تحقیقات بیشتری باید انجام شود.
هر چند در یک تحقیق با 25 نمونه انسانی مبتلا به سرطان، کورکامین (یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه) منجر به کاهش رشد ضایعات پیش سرطانی شد و در دو نفر از نمونه ها این ضایعات به وضوح کوچکتر شدند. اما به علت کم بودن تعداد نمونه های انسانی نتیجه این تحقیق قابل تأمیم به کل بیماران سرطانی نمی باشد.
دسته دیگری از تحقیقات اثبات کرده اند که کورکامین (یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه) منجر به کاهش عوارض پرتودرمانی مرتبط با ریه (التهاب ریه) و پوست ( التهاب، قرمز شدن و خارش پوست) می شود.

میزان امنیت استفاده از زرد چوبه:
 تحقیقات اثبات کرده اند همه کورکامین موجود در زردچوبه جذب بدن نمی شود. برای افزایش جذب این ماده توصیه می شود که زردچوبه به همراه فلفل سیاه یا روغن ها مانند روغن زیتون استفاده شود.
مصرف بیش از اندازه زردچوبه (بیش از 12 گرم در روز) می تواند منجر به اسهال، جوش های پوستی، سردرد و مدفوع زرد رنگ شود. مصرف میزان 2 تا 2.5 گرم زردچوبه در روز کافی می باشد. اما باید این نکته را مد نظر داشت که برای برخوردار شدن از خواص زرد چوبه این ادویه باید به صورت منظم و هر روز استفاده شود.
نکته قابل توجه این است که مصرف بیش از اندازه زرد چوبه اثرات درمانی و آنتی اکسیدانی آن را بر عکس کرده و به جای جلوگیری از تخریب سلول ها خود باعث تخریب سلول ها می شود و حتی در نمونه های حیوانی مشاهده شد که می تواند منجر به بروز سرطان نیز شود.