خدمات ویژه
شماره تماس: 03134919
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

سوالات متداول IBD

سوال خود را بیابید

1. آیا اضطراب و استرس می تواند منجر به بروز بیماری التهابی روده شود؟

این سوال برای بسیاری از افراد مطرح است که آیا اضطراب و استرس می تواند منجر به بروز بیماری التهابی روده شود؟ اکثر افرادی که این سوال را می پرسند، بیماری آن ها بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره پر تنش و پر اضطراب در زندگی شخصی تشخیص داده شده است، یا پس از پشت سر گذاشتن چنین دوره ای،  بیماری های بسیاری زیادی در این افراد تشخیص داده شده است.
هیچ گونه شواهدی مبنی بر این که اضطراب می تواند منجر به بروز بیماری التهابی روده شود وجود ندارد. هر چند یک توافق نظر همگانی در مورد این قضیه وجود دارد و آن این است که اضطراب و دیدگاه فرد نسبت به تأثیر اضطراب بر بیماری، می تواند روی انواع بیماری های مزمن از جمله بیمای التهابی روده تأثیرگزار باشد. بنابراین در صورتی که شما بیش از حد مضطرب می باشید و قادر به کنترل و مدیریت اضطراب و استرس خود نمی باشید، بهتر است با مشاوره با یک متخصص انواع روش های کنترل اضطراب را فرا گیرید.

2. آیا بیماری التهابی روده در اثر برخی عفونت ها ایجاد می شود؟

دیدگاهی که امروزه در مورد بیماری التهابی روده وجود دارد این است که افرادی که به صورت ژنتیکی استعداد ابتلا به برخی بیماری های خاص را دارند، بدن آن ها نسبت به مردم عادی به صورت متفاوتی با عفونت ها مقابله می کند. عاملی که موجب بروز عفونت می شود، میکروبی است که در روده فرد زندگی می کند. میکروب هایی که در حالت عادی درون روده ما زندگی می کنند بسیار بیشتر از سلول های بدن هستند. برخی از جنبه های زندگی افراد مبتلا به بیماری التهابی روده منجر به بروز تغییراتی در باکتری هایی می شود که در حالت معمولی در روده بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده زندگی می کنند. عفونت ذکر شده قابل انتقال از فردی به فرد دیگر نمی باشد و به نظر نمی رسد که شما بتوانید این بیماری را از یکی از اعضای خانواده خود بگیرید. ممکن است نوع خاصی از باکتری ایکولای با بروز بیماری التهابی روده به خصوص کرون در ارتباط باشد. در صورتی که صحت این امر اثبات شود، با ساختن آنتی بیوتیک هایی خاص، می توان بیماری التهابی روده را درمان کرد. 

3. آیا ماده غذایی خاصی در رژیم من وجود دارد که منجر به بروز بیماری التهابی روده شود؟ و اکنون که من مبتلا به این بیماری می باشم آیا باید رژیم غذایی خود را تغییر بدهم؟

این امکان وجود دارد که علایم بیماری التهابی روده با مصرف برخی از انواع مواد غذایی تشدید شود. حتی امکان دارد انواع رژیم های غذایی خاص محرکی برای رشد برخی از انواع میکروب ها در روده محسوب شوند. به عنوان مثال شناسایی شدن باکتری ای کولای در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، احتمالاً به علت مصرف رژیم غذایی پر چرب و غنی از کربوهیدرات می باشد که شرایط رشد و گسترش این باکتری در روده را فراهم کرده است.
هر چند به علت عدم وجود شواهد کافی در این زمینه پزشکان با اطمینان کامل قادر به تجویز یک رژیم غذایی خاص و مشخص برای مبتلایان به کرون و کولیت اولسر نمی باشند اما بسته به شرایط بیماری برای این دسته از بیماران اکثراً یک رژیم غذایی کم فیبر تجویز می شود تا حرکات روده کاهش یافته و از بروز انسداد در شرایطی که بیماری فعال می باشد پیشگیری شود. احتمال ابتلا به عدم تحمل لاکتوز در افرادی که دارای بیماری کرون می باشند، بیشتر است. در نتیجه عدم مصرف برخی مواد غذایی خاص موجب کنترل علایم می شود. 

4. آیا مبتلا شدن به بیماری التهابی روده احتمال ابتلا به سرطان را نیز در من افزایش می دهد؟

احتمال بروز سرطان روده بزرگ (کولون) در بیماران مبتلا به کولیت اولسر و کرون وجود دارد. بیماری های التهابی محدود به روده کوچک (ایلئوم) منجر به بروز سرطان روده بزرگ (کولون) نمی شوند اما احتمال بروز سرطان روده کوچک را افزایش می دهند هر چند که این نوع سرطان بسیار نادر می باشد. طول مدت ابتلا به این بیماری ارتباط مستقیم با میزان احتمال بروز سرطان در بیماران دارد و اغلب به بیماران مبتلا به کولیت حاد توصیه می شود پس از گذشت 8 سال از ابتلا به بیماری، کولونوسکپی انجام دهند تا هر گونه تغییرات غیر عادی در ساختار سلول ها، که می تواند منجر به سرطانی شدن آن ها شود را به موقع شناسایی کنند. هر چند احتمال ابتلا به سرطان روده در افرادی که مبتلا به بیماری التهابی روده هستند نسبت به مردم عادی بیشتر است اما احتمال بروز سرطان در افرادی که خود مبتلا به بیماری التهابی روده می باشند کم است.

5. آیا درمانی برای بیماری التهابی روده وجود دارد؟

درمان قطعی برای بیماری کولیت یا کرون وجود ندارد. این بیماری ها مادام العمر بوده و تا زمانی که دلیل اصلی بروز آن ها شناخته نشود، درمان قطعی نیز برای آن نمی توان یافت. هر چند با مصرف داروها و انجام اعمال جراحی اکثر بیماران قادر به حفظ یک زندگی با کیفیت می باشند.
در کولیت اولسر با برداشتن کامل روده بزرگ (کولون) این بیماری درمان می شود. زیرا کولیت اولسر فقط روده بزرگ (کولون) را درگیر می کند و با برداشتن آن، تنها محل درگیری این بیماری در بدن نیز از بین می رود. هر چند این مسأله قابل انکار نیست که با برداشتن کامل روده بزرگ و مقعد زندگی فرد بیمار از روند عادی خود خارج می شود اما در بیمارانی که مقعد برداشته نمی شود و روده کوچک به مقعد متصل می شود، اختلال خاصی در روند عادی زندگی ایجاد نمی شود.

دکتر عبدالمهدی بقایی، متخصص بیماری های داخلی