خدمات ویژه
شماره تماس: 03134919

شناسایی کبد چرب با آزمایش های ابتدایی(اصفهان امروز)

 

 

اصل خبر در روزنامه اصفهان امروز

مشاهده pdf گزارش در روزنامه اصفهان امروز مورخ 98.07.22

به عبارت دیگر ، بیماری کبد چرب شامل طیفی از بیماریهای خفیف کبد، به صورت تجمع چربی در سلولهای کبدی است که در سیر خود ممکن است در گروهی از بیماران، منجر به التهاب سلول کبدی شده و با تخریب سلول کبدی به بیماری مزمن و غیر قابل برگشت به نام سیروز منتهی شود.

کبد، یکی از اعضاء مهم بدن است که سم زدائی از داروها، دفع محصولات زائد ناشی از تخریب و نوسازی گلبولهای قرمز خون به صورت صفرا، تولید عوامل انعقادی خون، ذخیره قند به صورت گلیکوژن و نیز تنظیم سوخت و ساز قند و چربی، از مهمترین وظایف آن در بدن می باشد. البته نقش کبد در جذب چربی و برخی ویتامین های مواد غذائی، دفاع در مقابل میکروب ها و سموم جذب شده از راه مواد غذائی را نباید نادیده گرفت.

بیماری پرفشاری خون، افزایش چربی خون، چاقی و دیابت که همگی از اجزاء سندرم متابولیک می باشند همراه  با بیماری کبد چرب، مشاهده شده است، به همین دلیل برخی محققین کبد چرب را تظاهر کبدی بیماری مقاومت به انسولین یا همان سندرم متابولیک می دانند.

مقاومت به انسولین عوارض سوئی بر دستگاه های حیاتی بدن مانند قلب و عروق، کلیه ها، مغز، اعصاب محیطی و بالاخره کبد می گذارد.

تشخیص زود هنگام و درمان مناسب کبد چرب، نه تنها از آسیب سلولهای کبدی ،بلکه از عوارض مهم قلب و عروقی که مهمترین علت مرگ و میر بیماران مبتلا به کبد چرب است نیز جلوگیری خواهد کرد.

خوشبختانه اکثر موارد بیماری کبد چرب با انجام آزمایشات ساده کبدی در نمونه خون افراد و یا با انجام روش های تصویر برداری ساده مانند سونوگرافی کبد قابل تشخیص است. کاهش وزن و تنظیم میزان چربی خون بیماران در پیشگیری از پیشرفت آسیب کبدی موثر است.

میزان شیوع کبد چرب در جامعه با شیوع چاقی ارتباط دارد. با توجه به اطلاعات موجود، شیوع بیماری در مرد و زن یکسان است، تاکنون در این بیماری هیچ شاخص ژنتیکی کشف نشده است.

با توجه به همه گیری چاقی به خاطر افزایش بی تحرکی و روی آوردن به رژیم غذایی پرکالری، متاسفانه در کشورمان شاهد روند صعودی میزان چاقی و عوارض سوء ناشی از آن مانند افزایش میزان چربی خون، عوارض قلبی ، عروقی و بالاخره کبد چرب هستیم.

ادامه دارد....


نظرات کاربران
ارسال نظر