خدمات ویژه
شماره تماس: 03134919

راه اندازی کلینیک کبد چرب در مرکز پزشکی پورسینای حکیم(اصفهان امروز)

 

 

اصل خبر در روزنامه اصفهان امروز

مشاهده pdf گزارش در روزنامه اصفهان امروز مورخ 98.07.30

نکاتی که لازم است  بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بدانند:

به تجمع بیش از 5% چربی در سلولهای کبدی "کبد چرب" می گویند. کبد چرب به دو نوع الکلی ناشی از مصرف زیاد و طولانی الکل و غیر الکلی تقسیم می شود. عوامل ایجاد کننده کبد چرب غیر الکلی شامل چاقی، دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، افزایش دور کمر و شکم (که به مجموعه این عوامل اصطلاحا سندروم متابولیک می گویند) و برخی از بیماریها و داروها هستند. عوامل اصلی تشدید کننده کبد چرب رژیم غذایی نامناسب مثل مصرف زیاد غذاهای پرچرب و پرکالری و عدم فعالیت بدنی کافی است. کبد چرب غیر الکلی طی دهه های اخیر به شدت در حال افزایش بوده است. در ایران برحسب مناطق مختلف شیوع آن تا 40 درصد نیز گزارش شده که آمار بالایی است.

کبد چرب معمولا بدون علامت است. بندرت ممکن است باعث احساس ناراحتی و سنگینی یا درد زیر لبه دنده در سمت راست قفسه سینه و خستگی شود. در صورت عدم درمان کبد به تدریج طی چند سال کم کار، تخریب و سفت می شود و اصطلاحا "سیروز کبدی" ایجاد می گردد که علایم آن زردی چشمها و پوست، بزرگی و آب آوردن شکم (آسیت) و ... است. در این مرحله متاسفانه اقدام اساسی برای بیمار نمی توان انجام داد و تنها راه درمان پیوند کبد خواهد بود. تعداد کمی از بیماران سیروزی تا قبل از پیوند دچار سرطان کبد خواهند شد.

تشخیص این بیماری معمولا با استفاده از شرح حال، معاینه فیزیکی و مجموعه ای از سونوگرافی یا سایر روشهای تصویر برداری و آزمایش خون است. بر اساس سونوگرافی و آزمایشات کبدی به تنهایی نمی توان تشخیص کبد چرب داد و این اشتباه رایجی است که متاسفانه توسط بسیاری از بیماران، متخصصین رادیولوژی و حتی برخی پزشکان صورت می گیرد. شرح حال بیماری زمینه ای و مصرف داروها بسیار مهم هستند. همچنین به دلیل نمای مشابه سونوگرافی و آزمایشات در کبد چرب با سایر بیماریها، پزشک آزمایشات تخصصی  مورد نیاز درخواست می کند.

بیماران لازم است جهت مشاوره و درمان ابتدا به متخصص گوارش مراجعه کنند تا بررسیهای اولیه و اقدامات تشخیصی برایشان انجام شود. اساس درمان کاهش وزن، رعایت رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی است. مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری مثل گوشت قرمز، فست فود، برنج، شیرینی جات، قندهای ساده، آب میوه های با شکر افزوده و... بایستی به حداقل برسد. پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و سیگار الزامیست. داروها نقش بسیار کمی در درمان کبد چرب ایفا می کنند. داروهای مختلفی برای درمان کبد چرب وجود دارد مثل ترکیبات سیلیمارین (گرفته شده از گل خار مریم) مثل لیورگل، ویتامین E، پیوگلیتازون و...... بسیاری از این داروها تاثیری در درمان کبد چرب ندارند و یا تاثیر کمی دارند. درمان دارویی بدون نظر پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بیماران کبد چرب در معرض بیماریهای قلبی عروقی نیز هستند. لذا می بایست از نظر فشار خون، افزایش چربی خون و سایر عوامل خطر قلبی عروقی توسط متخصص قلب بررسی و تحت درمان مناسب قرار گیرند. در افراد مبتلا به دیابت لازم است قند خونشان کنترل شود. بیماران کبد چرب می بایست بصورت دوره ای ویزیت شوند و از آنها آزمایشات کبد، سونوگرافی یا اقدامات دیگر بعمل آید.

با توجه به اینکه بیماری کبد چرب به تدریج در حال تبدیل شدن به شایعترین بیماری انسان و مشکل اساسی سلامت جامعه است، ما در مرکز پورسینای حکیم واقع در شهرک سلامت اصفهان کلینیک کبد چرب را افتتاح کرده ایم. در این کلینیک بیماران مبتلا به کبد چرب تحت نظر فوق تخصص گوارش ویزیت و پیگیری می شوند و درمان بیماران بصورت تیمی با هماهنگی سایر متخصصین فعال در کلینیک شامل فوق تخصص های گوارش، متخصصین داخلی، پاتولوژی، جراحی، تغذیه و گاها روانپزشک صورت می گیرد و بر اساس آخرین دستاوردهای علوم روز تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.  در این کلینیک روزانه خدماتی نظیر تشکیل پرونده، ویزیت، آموزش و مشاوره تغذیه و همچنین پیگیری منظم و دوره ای برای بیمار انجام می شود. کلینیک در حال توسعه است و در آینده نزدیک پرونده الکترونیک برای بیماران تشکیل و امکان ارتباط بیماران با کلینیک از طریق اینترنت فراهم خواهد شد. در این کلینیک همچنین طرحهای پژوهشی راجع به کبد چرب انجام می شود.

 

نویسنده: دکتر حجت اله رحیمی، فوق تخصص گوارش و کبد بالغین


نظرات کاربران
ارسال نظر