خدمات ویژه
شماره تماس: 03134919

تشخیص اختلال گوارش با فشارسنجی مری(اصفهان امروز)

 

 

اصل خبر در روزنامه اصفهان امروز

مشاهده pdf گزارش در روزنامه اصفهان امروز مورخ 98.08.13

 

در حال حاضر مرکز پزشکی فوق تخصصی بیماری های گوارش و کبد پورسینای حکیم ، یکی از ۳ مرکزی است که در سطح کشور ، قادر به انجام مانومتری مری و آنورکتال و پی اچ متری ۲۴ ساعته ی مری می باشد .

یکی از بزرگترین محاسن این مرکز ، این است که تمامی روشهای تشخیصی و درمانی وابسته به یکدیگر ، اعم از اندوسکوپی ، کولونوسکوپی ، جراحی های مورد نیاز ، مشاوره های تغذیه ، درمان بیوفیدبک ، و حتی پژوهش های مربوطه ، در یک مرکز و با همکاری درمانگران و پژوهشگران ، در یک قالب و با همبستگی و ارتباط هدفمند ، قابل انجام است ، و بیمار می تواند از صفر تا صد بیماری گوارشی خود را در یک کلینیک و در کوتاهترین زمان ممکن و به بهترین وجهی ارزیابی و درمان کند .

 

مانومتری چیست ؟

کلمه ی مانومتری به معنای فشارسنجی هست . مانومتری ، برای دو قسمت در بدن قابل انجام است : مری و آنورکتال .

 

مانومتری مری چیست ؟

بعضی از بیماریهای گوارشی ، ناشی از حرکات غیرطبیعی ویا  فشارهای غیرنرمال مری هستند . مانومتری مری ، عملیاتی هست که برای تشخیص این گونه اختلالات به کار می رود .

مشکلاتی که این بیماران با آن دست به گریبان هستند  شامل احساس گیرکردن غذا یا آب و مایعات در گلو یا مری ، درد غیر قابل توجیه در پشت جناق یا سردل ، ریفلاکس مقاوم به درمان ، تهوع ، و یا استفراغ است .

دستگاه مانومتری شامل یک کاتتر (لوله) ، یک دستگاه تبدیل کننده  و یک سیستم کامپیوتری رسم نمودار است .

ما می بایست برای انجام مانومتری مری ، کاتتر را از راه بینی ، وارد سیستم دستگاه گوارش کنیم : ابتدا حلق ، سپس مری و در نهایت ، دریچه ی مابین مری و معده . برای این کار ، بیمار به حالت نشسته است و طبق دستور پزشک ، مانورهایی را انجام می دهد تا با کمک پزشک ، کاتتر در مسیر درست قرار بگیرد ؛ سپس بیمار به پهلو دراز می کشد و قسمت اصلی تست در این حالت انجام می شود .

مانومتری مری ، برای بیماران دچار مشکلات تنفسی ، قلبی ، و حتی بیماران دچار انحراف بینی ، مشکلی ایجاد نمی کند و تقریباً هیچ موردی از بیماریها نیست که در آن نتوان مانومتری مری را انجام داد .

گاهی اوقات بیمار ، کاندید عمل جراحی آنتی ریفلاکس است و برای اطمینان از عدم وجود بیماری حرکتی مری تحت مانومتری مری قرار می گیرد .

در تمامی موارد ذکرشده ، در صورتی که بیمار تحت ارزیابی های دیگر نظیر اندوسکوپی ، یا باریوم سوالو هم قرار گرفته است ، بهتر است نتایج آن تستها را نیز همراه داشته باشد ، تا در تشخیص دقیق تر یا تاکید بر قسمت خاصی از تست مانومتری ، برای پزشک کمک کننده باشد .

 

مانومتری آنورکتال چیست ؟

ناحیه ی آنورکتال ، ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر انتهای دستگاه گوارش است که فعالیت دفع را بر عهده دارد . این عملکرد ، نیاز به قدرت انقباضی کافی عضلات و هماهنگی آنها با یکدیگر دارد . اگر توانایی عضلات یا هماهنگی آنها به هر دلیلی دچار مشکل شود ، ممکن است بیماریهایی نظیر یبوست ، بی اختیاری ، یا عدم دفع کافی مدفوع ، ایجاد شوند .

با کمک مانومتری انورکتال می توان به علت ایجاد این مشکلات و در نتیجه راه درمان آنها پی برد .

گاهی اوقات تکامل سیستم عصبی این ناحیه ، دچار نقص مادرزادی می شود که این نقص باعث بروز بیماری هیرشپرونگ در کودکان می گردد ؛ در این بیماری ، معمولاً کودک دچار یبوستهای طولانی مدت و عدم پاسخ به دارودرمانی می شود ؛ مانومتری انورکتال ، یکی از روشهای تشخیصی در این بیماری نیز هست .

در مانومتری انورکتال ، کاتتر مانومتر ، از طریق مقعد بیمار تا حدود ۵ الی ۱۰ سانتیمتر وارد قسمت انتهایی دستگاه گوارش می شود و تست مانومتری ، با انجام مانورهایی توسط بیمار و با دستور پزشک ، انجام می گردد .

 

پی اچ متری ۲۴ ساعته ی مری چیست ؟

می دانید که درون معده ی ما ، پر از اسید است ؛ این اسید برای هضم مواد غذایی ، در معده تولید و ترشح می شود . مخاط معده ، در مقابل این اسید ، مقاوم است ، اما مخاط مری ، خیر ؛ گاهی اوقات به دلیل عملکرد ناقص دریچه ی بین مری و معده ، این اسید به مری هم راه پیدا می کند و باعث آسیب مخاط مری و ایجاد علائم مربوط به ریفلاکس می گردد . این علائم ممکن است به صورت فقط احساس برگشت مواد غذایی یا اسید در حلق و گلو نباشد ؛ ممکن است به صورت سرفه های مزمن بدون علت ریوی یا حتی گرفتگی و خشونت صدا نیز باشد .

آنزیمهای صفراوی هم به همین طریق ممکن است به مری برسند که آنها هم علائمی شبیه برگشت اسید در مری ، برای بیمار ایجاد می کنند .

برای ارزیابی برگشت اسید معده یا صفرا در مری ، و همچنین تشخیص ماهیت ماده ی برگشتی ، که آیا خاصیت اسیدی دارد یا قلیایی ، تست پی اچ متری ۲۴ ساعته انجام می شود .

در این تست ، کاتتر از راه بینی بیمار وارد دستگاه گوارش فوقانی او می شود و گیرنده های موجود در کاتتر در محل مناسب ، فیکس شده ، ارزیابی ۲۴ ساعته ، انجام می شود .

 

دکتر شادی کاظمی متخصص بیماری های داخلی

 


نظرات کاربران
ارسال نظر