خدمات ویژه
شماره تماس: 03134919

PH متری

 

اندازه گیری اسیدیته مری بیانگر میزان اسیدی است که از معده به مری برگشت ، یا رفلاکس می کند . صرف نظر از اینکه علّت رفلاکس چه باشد .در انسان طبیعی هم روزانه مقداری اسید از معده وارد مری می شود، ولی اندازه آن اندک است و ایجاد علائمی مانند سوزش سردل، درد سینه ، برگشت غذا و ترش کردن نمی کند و یا در اندوسکوپی مری التهاب ندارد.

بدلائل زیر اسیدیته مری را اندازه گیری می کنند:

اوّل اینکه چرا علائم بیماری رفلاکس مانند سوزش سر دل و برگشت غذا و ترش کردن با دارو هائی که پزشک برای بیمار تجویز نموده بهبود پیدا نکرده است. در اینجا سؤال این است که آیا بیمار دارای بیماری رفلاکس معده به مری است ؟ یا اینکه شاید داروهای ضد اسیدی که برای سرکوب اسید تجویز شده ،کافی نیست ؟ دوم اینکه وقتی نشانه هایی مانند درد قفسه سینه , سرفه , خس خس سینه ،گرفتگی صدا و گلو درد وجود دارد , روشن نیست که این علائم به دلیل رفلاکس است و یا بیماری قلبی یا گوش حلق بینی و اندازه گیری اسید مری می تواند راهنما باشد و در درجه سوم این آزمایش گاهی یکی از اقدامات قبل از عمل جراحی ضد رفلاکس است . پزشک به یکی از دلایل فوق برای بیمار در خواست اندازه گیری اسیدیته مری می کند.

 

روش پذیرش بیماران جهت انجام آزمایش PH متری

بیمار به بخش پذیرش کلینیک مراجعه می نمایید . سرپرستار واحد یا پزشک واحد بعد از مشاهده در خواست مراجعه کننده و مدارک همراه بخصوص گزارش آندوسکوپی برای بیمار نوبت تعیین می کند . خاطر نشان می شود  بدون مشاهده مدارک پزشکی بخصوص آندوسکوپی وقتی به مراجعه کننده داده نمی شود .

در درخواست پزشک باید قید شده باشد که این آزمایش وقتی که بیمار دارو مصرف می کند انجام شود یا بدون دارو، که در این صورت باید حداقل یک هفته قبل از روز آزمایش کلیه داروهای ضداسید را قطع نماید . لوله نازکی که در انتهای آن یک حس گر اسید قرار گرفنه و اسیدیته را اندازه گیری می کند و یک بار مصرف است از طریق بینی وارد مری بیمار می شود.

شرایط آمادگی بیمار قبل از PH متری

بیمار از نیمه شب قبل از روز PH متری ، از خوردن و نوشیدن پرهیز کند و در حالت ناشتا مراجعه کند . در روز آزمایش لباس راحت ( خانمها بلوز و دامن , آقایان پیراهن و شلوار ) که دکمه های بلوز و پیراهن آن از جلو باز شود در اختیار بیمارقرار گیرد.

همانطور که قبلا تذکر داده شد اگر بیمار از داروئی که ترشح معده را تحت تاثیر قرار می دهد ( ضد اسید معده )استفاده می کند ، مصرف یا عدم مصرف آنرابا پزشک خود در میان بگذارد تا با نظر پزشک دارو را قبل از آزمایش قطع کند. اگر پزشک می خواهد بیمار دارو را قطع کند و بعد آزمایش انجام دهد دستورالعمل زیر باید رعایت شود .

- داروهایی مثل امپرازول , پنتوپرازول , رابازول , لانزوپرازول و .. حداقل یک هفته قبل آزمایش قطع شود.

-- داروهایی مانند رانیتیدین , فاموتیدین , سیمتیدین .... 48 ساعت قبل از آزمایش قطع شود .

-شربت ها و قرص های ضد اسید مانند کلیه شربت های سفید مانند آلومینیوم ام جی , ... یک روز قبل از آزمایش قطع شود .

هیچ دارویی را بدون هماهنگی با پزشک قطع نکنید و اگر هر سؤالی دارید با پزشک خودتان قبل از مراجعه در میان بگذارید . اگر پزشک شما مایل است در روز آزمایش یا در حین آزمایش داروی خود را مصرف کنید نیازی به قطع دارو نمی باشد و در موقع مراجعه داروها را با خود به بخش بیاورید و میتوانید آنها را بموقع با مختصر آب میل کنید . مصرف داروهاییکه که ارتباطی به ترشح معده ندارد مانعی ندارد .


نظرات کاربران
ارسال نظر